List do Mamy

urodziny-tort-swieczki-na-torcie_19980714

,,Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka.” - M.Ostrowski.

Nie, nie pomyliło mi się święto. Wiem, że dziś nie jest 26 maj, a 8 marca i powinnam zacząć życzeniami dla wszystkich kobiet. Ale dzisiaj pokłonię się nad tą jedną z najważniejszych kobiet w moim życiu.

Mam nadzieje, że będziesz miała okazję to przeczytać.
Mamo dzisiaj masz urodziny. Liczba lat nie jest ważna. Jakby tego było mało, dziadkowie popisali się niesamowitym poczuciem humoru i imieniny również obchodzisz dzisiaj. Podejrzewam, że była to czysta kalkulacja z ich strony. Trzy święta w jeden dzień? Jeden prezent. Bo przecież dochodzi dzień kobiet, a nią niewątpliwie jesteś. Z każdym rokiem coraz bardziej dojrzałą i mam wrażenie, że coraz ładniejszą. Nie chodzi o to, że kiedyś byłaś brzydka. Być może nie bardzo miałaś czas dla siebie. Dzieci, walka z moją chorobą, dom,obowiązki – wszystko było na Twojej głowie. Teraz każdy z Nas jest dorosły. Dzięki Twojej pracy – Ja dzisiaj jestem samodzielna. Nie musisz się o Nas martwić. Chociaż doskonale wiem, że gdy wracamy do domu późną nocą, a Ty siedzisz w salonie przed telewizorem – to nie dlatego, że bardzo lubisz oglądać filmy. Wiem, że czekasz. I spokojnie zaśniesz dopiero wtedy gdy masz pewność, że nic Nam nie jest. Widzę , że teraz trochę ci ulżyło. Wyglądasz inaczej. Częściej się uśmiechasz. Chociaż przecież tak często jesteś zmęczona po dwunastu godzinach w pracy. Jesteś pielęgniarką. Wykonujesz zawód, który w Naszym Kraju nie jest doceniany. Ludzie zazwyczaj widzą tylko lekarzy. Wy jesteście na drugim planie. Niedocenione. A przecież nie jedna z Was więcej zrobiła dla pacjenta niż lekarz. Idealnie pasujesz do tego zawodu. Odpowiedzialność – tym powinien się cechować człowiek, który odpowiada za życie drugiego człowieka. A Ja przecież gdybym miała podać czy opisać Twoje cechy, odpowiedzialność byłaby na pierwszym miejscu. Ktoś może stwierdzić, że tego nabywa się z wiekiem, ale Ja doskonale wiem ,że Ty po prostu taka jesteś i zawsze byłaś. Nauczyłaś mnie i moje rodzeństwo wielu wspaniałych rzeczy. Odpowiedzialność to cecha, którą posiada cała Nasza trójka. Wiemy, że za każdą decyzje jaką podejmiemy w życiu, poniesiemy konsekwencje. Popełniamy błędy. Przecież doskonale wiesz, że każdy je w życiu popełnia i uczy się na własnych.

Niewielu rzeczy w życiu jednak żałujesz. Niedawno o tym rozmawialiśmy, pamiętasz? Zawsze mówisz, że dzieci to największy skarb jaki Cię w życiu spotkał. Ja z czystym sumiemiem mogę powiedzieć, że to ogromne szczęście i zaszczyt mieć taką mamę jak Ty.

Czego mam Tobie życzyć? Przecież wszystkie słowa bedą za banalne.

I zbyt proste.

Mogę zacząć dziękować. Chociaż lista byłaby ogromnie długa.

Mogę przepraszać. Bo przecież nie zawsze byłam grzeczna.

Ale mogę też po prostu zakończyć to trzema prostymi, ale posiadającymi ogromną moc słowami:

Kocham Cię Mamo !

9 komentarzy do “List do Mamy

 1. wszystkiego najlepszego dla Twojej mamy. poruszyło mnie to co napisałaś, dlatego mam nadzieję, że nieusłyszane przez Nią życzenia od nieznajomego przyniosą jej jeszcze więcej zdrowia, czasu i radości.

 2. Piękne.. mam łzy w oczach…
  Naprawdę przepięknie napisane…

  Wszystkiego Najlepszego dla mamy!
  Przede wszystkim zdrowia…

  • Przekaże mamie życzenia :)

   A Ty Karola nie płacz – tylko uśmiechaj się, bo przecież masz dla kogo i do kogo :)

   Wszystkiego Najlepszego z okazji dnia kobiet ! 

 3. Wpis chwytający za serce :)
  Piękne słowa, chyba każda mama chciałaby usłyszeć/przeczytać takie słowa od swoich dzieci.
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego z okazji naszego święta :)

 4. Piękny wpis, wyłaniają się z niego uczucia i miłość. Swoją drogą, „List do M” to piękny utwór, pełen uczuć i trudnej relacji matki z synem, dlatego nie podoba mi się to, że zrobili z tego tytułu nazwę komedii… A ja wracam znów, tym razem z innym pomysłem na siebie i blog, bardziej wesołym i centralnie moim, gdyż w przypływie weny, a może i jakiejś nagłej myśli usunęłam starego bloga… i powiem,że dobrze mi z tym. Włóczykijki jeszcze tu nie było, więc może jakoś się odróżnię :) Pozdrawiam serdecznie, a w wolnej chwili zapraszam :)

 5. Piękne słowa. A przede wszystkim – szczere! Sama jestem mamą, co prawda – jeszcze małego szkraba – ale mam nadzieję, że nigdy go nie zawiodę! Bardzo bym chciała być dobrą, ciepłą, wrażliwą mamą, w ramionach których znaleźć można spokój, ukojenie i wsparcie. To niby takie proste się wydaje, a jednak to wcale nie jest łatwe, zwłaszcza w dzisiejszym, zabieganym świecie.

  Pozdrowienia dla Twojej mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>